Przejdź do głównej treści
Otwiera się w nowym oknie

Leczenie małych pacjentów, głównie ze Śląska, rozpoczęto w poprzedniej siedzibie zakładu, przeszło 86 – lat temu - w budynku PCK. Działalność sanatoryjno – prewentoryjno - kolonijną na około 100 łóżek prowadzono aż do wybuchu wojny.

Po wyzwoleniu w 1946 wznowiono działalność. Potrzeby były ogromne. Duża liczba chorych na gruźlicę dzieci wymagała radykalnych rozwiązań. Postanowiono wybudować nowoczesny obiekt sanatoryjny. Grupa inicjatorów z województwa śląskiego z ówczesnym V-ce Wojewoda generałem Jerzym Ziętkiem podjęła się karkołomnego zadania, jakim w tamtych latach, było wybudowanie największego w Polsce sanatorium dla dzieci.

Ogromne, nowoczesne sanatorium, mogło przyjąć ponad 700 dzieci. Działalność leczniczą o profilu przeciwgruźliczym rozpoczęto 1 stycznia 1950. Do połowy lat 60 leczono gruźlicę układu oddechowego i kostno stawowego. Potem rozpoczęto tu leczenie między innymi schorzeń górnych i dolnych dróg oddechowych, wad postawy, a w ostatnim czasie otyłości. Do 2009 przyjeżdżało tu po zdrowie przeszło 350 000 pacjentów.

Poszerzenie bazy leczniczej do 760 łóżek było możliwe po wybudowaniu w latach 1970 – 1973 szkoły. W całym okresie działalności ośrodka nauczyciele i wychowawcy zawsze wspomagali procesy leczenia i rehabilitacji.

Leczenie małych pacjentów, głównie ze Śląska, rozpoczęto w poprzedniej siedzibie zakładu, przeszło 86 – lat temu - w budynku PCK. Działalność sanatoryjno – prewentoryjno - kolonijną na około 100 łóżek prowadzono aż do wybuchu wojny.

Niestety, niefortunna reforma służby zdrowia w zakresie lecznictwa uzdrowiskowego dla dzieci doprowadziła do tragicznej sytuacji finansowej.

Planowane roboty modernizacyjne Centrum zakończono w 2010 roku, w którym oddano do użytkowania nowe pomieszczenia dla Oddziału Stacjonarnej Rehabilitacji Ogólnoustrojowej, Przychodni Rehabilitacyjnej, Oddziału "Dziecka z Opiekunem. Od marca 2011 roku powstał także Oddział sanatoryjny dla dorosłych. Rozszerzenie działalności było wynikiem zwiększonego zainteresowania leczeniem sanatoryjnym dorosłych i niestety coraz mniejszego dzieci.

W dniu 15 stycznia 2010 r. Zarząd Województwa Śląskiego, w związku ze zmianą profilu działania, zmienił dotychczasową nazwę Górnośląski Ośrodek Rehabilitacji Dzieci na "Śląskie Centrum Rehabilitacyjno - Uzdrowiskowe im. dr. Adama Szebesty w Rabce-Zdroju".

Dzięki ogromnej pomocy i zaangażowaniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, który uznał, że nie można likwidować Centrum o tak ogromnym znaczeniu dla ratowania zdrowia dzieci i postanowił przeznaczyć środki na jego modernizację, obecna dyrekcja realizuje własny program restrukturyzacyjny w całości finansowany przez Śląski Urząd Marszałkowski. Dzięki temu Centrum może przyjmować nie tylko same dzieci ale także dorosłych i dzieci pod opieką osób dorosłych w nowoczesnej bazie hotelowej.

W dniu 12.12.2012 r., powołana została Spółka z o. o., która jest kontynuatorem prawnym SP ZOZu. Jednoosobowa spółka Śląskie Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowe im. Dr. Adama Szebesty w Rabce-Zdroju jest własnością Województwa Śląskiego, który posiada 100 % udziałów w Spółce.

Obecnie ŚCRU Sp. z o.o. jest ośrodkiem w ramach działalności którego, funkcjonuje szpital uzdrowiskowy dla dzieci od 3 do 18 lat, sanatorium dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat z opiekunem a dla osób dorosłych szpital uzdrowiskowy, sanatorium oraz Rehabilitacja Ogólnoustrojowa w warunkach stacjonarnych. Ponadto, w swojej ofercie posiada również leczenie ambulatoryjne zarówno dla dzieci jak i osób dorosłych.

Serdecznie zapraszamy do Centrum i do pięknej Rabki – Zdroju miasta dzieci świata.

Zarząd ŚCRU Sp. z o.o.