Do poprawnego otwarcia tego elementu potrzebny jest Flash Player

Zainstaluj najnowszą wersję programu Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash playerDo poprawnego otwarcia tego elementu potrzebny jest Flash Player

Zainstaluj najnowszą wersję programu Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

  

ADRES:
 

Śląskie Centrum Rehabilitacyjno – Uzdrowiskowe im. dr. A. Szebesty w Rabce – Zdroju sp. z o.o. ul. Dietla 5, 34 – 700  Rabka – Zdrój

Sąd Rejonowy dla Krakowa Śródmieście w Krakowie XII Wydział Gospodarczy KRS; Nr KRS 0000444064; NIP 7352856672 Kapitał zakładowy 19 408 000,00 zł w całości opłacony

 Konto bankowe:

 BS Raba Wyżna

39 88150002 0000 0014 4371 0001

 

 

    - Regulamin Organizacyjny wraz z uchwałami

 

  

Witamy na stronie internetowej Śląskiego Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowego im. dr. A. Szebesty w Rabce – Zdroju sp. z o.o. (dawny GORD) im. dr. Adama Szebesty w Rabce-Zdroju. ŚCR-U jest sanatorium, które leczy małych pacjentów w wieku od trzech do osiemnastu lat oraz osoby dorosłe.

   Leczenie w szpitalu uzdrowiskowym trwa 27 dni (dla dzieci), 21 dni (dla dziecka z opiekunem) oraz 21 dni (dla pacjentów dorosłych). W nowootwartym Oddziale Szpitala Rehabilitacji Ogólnoustrojowej pobyty są od 3 do 5 tygodni w zależności od typu schorzenia. Powyższa działalność jest refundowana przez NFZ.       

                          

........................................................................................................................................ 

Krótka historia ŚCR-U… 

    Leczenie małych pacjentów, głównie ze Śląska, rozpoczęto w poprzedniej siedzibie zakładu, przeszło 86 – lat temu -  w budynku PCK. Działalność sanatoryjno – prewentoryjno - kolonijną na około 100 łóżek prowadzono aż do wybuchu wojny.

    Po wyzwoleniu w 1946 wznowiono działalność. Potrzeby były ogromne. Duża liczba chorych na gruźlicę dzieci wymagała radykalnych rozwiązań. Postanowiono wybudować nowoczesny obiekt sanatoryjny. Grupa inicjatorów z województwa śląskiego z ówczesnym V-ce Wojewoda generałem Jerzym Ziętkiem podjęła się karkołomnego zadania, jakim w tamtych latach, było wybudowanie największego w Polsce sanatorium dla dzieci.

    Ogromne, nowoczesne  sanatorium, mogło przyjąć ponad 700 dzieci. Działalność leczniczą  o profilu przeciwgruźliczym rozpoczęto 1 stycznia 1950. Do połowy lat 60 leczono gruźlicę układu oddechowego i kostno stawowego. Potem rozpoczęto tu leczenie między innymi schorzeń górnych i dolnych dróg oddechowych, wad postawy, a w ostatnim czasie otyłości. Do 2009 przyjeżdżało tu po zdrowie przeszło 350 000 pacjentów.

     Poszerzenie bazy leczniczej do 760 łóżek było możliwe po  wybudowaniu w latach 1970 – 1973 szkoły. W całym okresie działalności  ośrodka nauczyciele  i wychowawcy zawsze wspomagali procesy leczenia  i rehabilitacji.

     Niestety niefortunna reforma służby zdrowia w zakresie lecznictwa uzdrowiskowego dla dzieci doprowadziła do  tragicznej sytuacji finansowej.

     Dzięki ogromnej pomocy i zaangażowaniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, który uznał, że nie można likwidować Centrum o tak ogromnym znaczeniu dla ratowania zdrowia dzieci i postanowił przeznaczyć środki na jego modernizację, obecna dyrekcja realizuje własny program restrukturyzacyjny w całości finansowany przez Śląski Urząd Marszałkowski. Dzięki temu Centrum może przyjmować nie tylko same dzieci ale także dorosłych i dzieci pod opieką osób dorosłych w nowoczesnej bazie hotelowej.

    Po zakończeniu kolejnych etapów robót modernizacyjnych Centrum w 2010 roku, w 2011 roku oddano do użytkowania nowe pomieszczenia dla Oddziału Rehabilitacji Stacjonarnej Ogólnoustrojowej, Przychodni Rehabilitacyjnej, Oddziału "Dziecka z Opiekunem" i nowego Oddziału Fizykoterapii. Od marca 2011 roku powstał także Oddział sanatoryjny dla dorosłych. Rozszerzenie działalności jest wynikiem zwiększonego zainteresowania leczeniem sanatoryjnym dorosłych i niestety coraz mniejszego dzieci.

    Szpital specjalizuje się w leczeniu wad postawy, leczeniu górnych i dolnych dróg oddechowych oraz otyłości u młodzieży i dorosłych.

   W dniu 15 stycznia 2010 r. Zarząd Województwa Śląskiego, w związku ze zmianą profilu działania, zmienił dotychczasową nazwę Górnośląski Ośrodek Rehabilitacji Dzieci na "Śląskie Centrum Rehabilitacyjno - Uzdrowiskowe im. dr. Adama Szebesty w Rabce-Zdroju".

   W dniu 12.12.2012 r., powołana została Spółka z o. o., która jest kontynuatorem prawnym SPZOZu.  Jednoosobowa spółka Śląskie Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowe im. Dr. Adama Szebesty w Rabce-Zdroju jest własnością Województwa Śląskiego, które posiada 100 % udziałów w Spółce.

 

    Serdecznie zapraszamy do Centrum i do pięknej Rabki – Zdroju miasta dzieci świata.

 

 

                                                                                                  mgr inż. Jan Pyka

Prezes Zarządu

........................................................................................................................................

Informujemy, że Śląskie Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowe udostępnia dla osób odwiedzających pacjentów pokoje gościnne (CENNIK). Istnieje możliwość odpłatnego skorzystania ze stołówki Centrum. Więcej informacji można uzyskać od Kierownika Ewidencji Ruchu Chorych po numerem: 18 26 76 149.